Kategoriler
Gezmelisin Uncategorized

Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı, Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır ve Ankara’ya uzaklığı yaklaşık 80 kilometre olarak belirlenmiştir. Park 1956 yılında milli park ünvanını almıştır. Parkın Ankara’ya yakın oluşu bir avantaj olduğu kadar bir dezavantaj olarak da kabul edilmektedir.

Yazı Başlıkları
Soğuksu Milli Parkı Hakkında Bilgi
Soğuksu Milli Parkı Resimleri
Soğuksu Milli Parkı Giriş Ücreti
Soğuksu Milli Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir ?Haritası ve Konumu

Soğuksu Milli Parkı Hakkında Bilgi

Parkın bulunduğu arazi volkanik bir yapıya sahiptir, bu sebep ile içerisinde sıcak ve soğuk su kaynakları yer almaktadır. Bu kaynaklar kaplıca turizminde büyük rol oynamakta ve parka çok sayıda müşteri çekmektedirler. Parkın yaklaşık olarak 800 hektarlık kısmı ormandan oluşmaktadır. Bu ormanlık alanın içerisinde Karaçam, Köknar ve Meşe ağaçları bulunmaktadır. Parkın 250 hektarlık alanı ise açık arazi şeklindedir.

Aynı zamanda park içerisinde soyu tükenmekte olan bazı kuş cinsleri koruma altına alınmıştır. Bunun yanı sıra parkın içerisinde bir de üretim çiftliği bulunmaktadır. Bu bölgede keklik, şahin, sülün ve bıldırcın gibi bazı hayvanlar yer almaktadır. Aynı zamanda parkın içerisindeki koruma alanında kara akbaba adındaki soyu tükenmekte olan yırtıcı kuşlarda yer almakta ve korunmaktadır.

Kuş ve kuş cinslerinin son derece yüksek ölçüde yer aldığı parkın içerisinde aynı zamanda yaban domuzu, çakal, boz ayı gibi hayvanlara da yer verilmiştir. Flora yönünden daha önceki zamanlarda çok zengin olan park, zaman içerisinde küresel ısınmadan az da olsa etkilenmiştir. Parkın içerisinde otel, gazino gibi alanlarda yer almaktadır. Orman Bakanlığından gerekli izinler alındıktan sonra parkın içerisinde kamp yapmak gibi bir şansınız da mevcuttur. Doğanın içinde birkaç harika gece geçirmek adına tercih edilebilecek neredeyse eşsiz bir alandır.

Göksu Parkı – AnkaraGöksu Parkı – Ankara
Göksu Parkı – Ankara

Kızılcahamam Gezi RehberiKızılcahamam Gezi Rehberi
Kızılcahamam Gezi Rehberi

Mogan Parkı ve GölüMogan Parkı ve Gölü
Mogan Parkı ve Gölü

Soğuksu Milli Parkı Resimleri

Ankara Soğuksu Milli Parkı Korunan TürlerAnkara Soğuksu Milli Parkı Korunan Türler
Ankara Soğuksu Milli ParkıAnkara Soğuksu Milli Parkı
Soğuksu Milli ParkıSoğuksu Milli Parkı
Soğuksu Milli ParkSoğuksu Milli Park
Soğuksu milli parkıSoğuksu milli parkı
Soğuksu milli parkı hayvanlarSoğuksu milli parkı hayvanlar
Soğuksu Milli ParkıSoğuksu Milli Parkı
SoğuksuSoğuksu
Soğuksu Milli Parkı Giriş Ücreti

Parka giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Girişler ücretsizdir.

Soğuksu Milli Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Soğuksu Milli Parkı, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır ve Ankara’ya uzaklığı yaklaşık 80 kilometredir. Parka giden EGO otobüsleri adı altında bir takım otobüsler bulunmaktadır. Bu otobüslerin size yakın olan duraklardan geçip geçmediğini kontrol edebilir ve parka kolaylık ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda parka, aracınız ile Ankara-İstanbul yönünde ilerlediğiniz takdirde de kolaylık ile ulaşabilmektesiniz.

Haritası ve Konumu

Milli park için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Kızılcahamam gezileriniz için detaylı gezi rehberi olan Kızılcahamam yazımıza göz atabilirsiniz. Ankara gezilerinizde görülecek yerler için Ankara’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.