Kategoriler
Gezmelisin Uncategorized

Tabiat Tarihi Müzesi

Tabiat Tarihi Müzesi, Atatürk’ün emirleri üzerine Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nce 1968 yılında hizmete açılmıştır. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü içersinde yer alan ve 4.000 m2’lik bir alan kurulmuş olan müze, 5 bölümden meydana gelmekte ve 3 kata yerleştirilmiş konumda bulunmaktadır. İlk katta, ülkemizde geçmişte yaşamış olan ve halen yaşamakta olan bitki ile hayvan örnekleri yer almaktadır. Giriş katında, 6.400 çeşide yakın fosil materyal bulunmaktadır.

Yazı Başlıkları
Tabiat Tarihi Müzesi Hakkında Bilgiler
Tabiat Tarihi Müzesi Resimleri
Tabiat Tarihi Müzesi Giriş Ücreti
Tabiat Tarihi Müzesi Ziyaret Saatleri
Tabiat Tarihi Müzesi Nerede ve Nasıl GidilirHaritası ve Konumu
İletişim Bilgileri

Tabiat Tarihi Müzesi Hakkında Bilgiler

En dikkat çekenler, ABD’den satın alınmış olan etobur dinozor fosili ile Fransa’dan armağan edilmiş olan ve 15 milyon yıl önce Fransa’da yaşayan fil iskeletidir. Müzenin diğer katında ise, petrografik örnekler ile süslenmiş halde bulunan, 3.300’den fazla eser sergilenmektedir. Bu eserler arasında 1972 yılında aydan getirilen ay taşı, 1989 yılında Sivas’ın Yıldızeli ilçesinin Sulh Halil köyüne düşen irili ufaklı göktaşları ve ülkemizin en zengin mermer örnekleri gibi ilginç yapıtlar yer almaktadır.

Tabiat Tarihi Müzesi Resimleri

 

Tabiat Tarihi Müzesi Giriş Ücreti

Tabiat tarihi müzesine giriş tüm ziyaretçiler için ücretsizdir.

Tabiat Tarihi Müzesi Ziyaret Saatleri

Açılış

Kapanış

09:00

17:00

Yıllık 40.000 ile 50.000 kişinin ziyaret ettiği müzenin pazartesi hariç ziyaret saatleri, 09:00-17:00 olarak belirlenmiştir.

Kurtuluş Savaşı MüzesiKurtuluş Savaşı Müzesi
Kurtuluş Savaşı Müzesi

Etnografya Müzesi AnkaraEtnografya Müzesi Ankara
Etnografya Müzesi Ankara

Anadolu Medeniyetleri MüzesiAnadolu Medeniyetleri Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Tabiat Tarihi Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir

MTA Müzesi, Ankara ili Çankaya ilçesinde, üniversiteler mahallesinde bulunmaktadır. Çankaya ilçesinin Çukurambar mahallesinde yer alan tabiat müzesine, öğretmenler caddesi üzerinden doğrudan ulaşmak mümkündür. Ayrıca, Çukurambar, 100.yıl, Ulus ego otobüsleri ve Ulus, 100.yıl , Çiğdem mahallesi minibüsleri aracılığı ile de tabiat müzesine ulaşmak mümkündür. Kızılay ve Sıhhiye istikametinden gelecekler ise, Kızılay ya da Sıhhiye, 100.yıl, Balgat dolmuşlarını tercih edebilirler. Müzeye şahsi araçları ile gelenlerin dikkat etmesi gereken bir husus müzeye ait bir otoparkın bulunmadığıdır.

Haritası ve Konumu

Müze için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adres : Çukurambar Çankaya/Ankara
Telefon: 0312 201 23 96/97
E-Posta: [email protected]

Ankara gezilerinizde görülmesi gereken yerler için Ankara’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Müzeler kategorisinde yer alan diğer müzeleride inceleyebilirsiniz.Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.