Kategoriler
Gezmelisin Uncategorized

Midilli Adası Gezi Rehberi

Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda yer alan dağlık bir yunan adası olan Midilli Adası (Mytilini) Yunanistan’ın en büyük üçüncü adasıdır. Ada ismini adanın merkezi olan Midilli’den almıştır.

Yazı Başlıkları
Midilli Adası Hakkında Bilgi
Midilli Adası Gezilecek Yerler
Midilli Adası Vize
Midilli Adası Resimleri
Midilli Adası Nerede ve Nasıl Gidilir?Haritası ve Konumu

Midilli Adası Hakkında Bilgi

Ada iki büyük körfeze Yera ve Kolonya ve çok sayıda koylarla birlikte burunlara sahiptir. Yüksek dağlara ve ovalara sahip olan ada zeytin ağacı yönünden oldukça zengindir. Adanın batı kesimi çorak olmasına karşın doğu kesimi zeytinlik ve çamlıktır. Ekonomi daha çok tarıma ve zeytinyağı üretimine dayalı olmasının yanında hayvancılık ve balıkçılık da yapılmaktadır.

Ovalarında zeytin ağaçları turunçgiller ve tütün ekimi yapılmaktadır. Adanın 13 belediyesi bulunmaktadır. Hava alanı ise merkezin 8 km güneydoğusunda yer almaktadır. Türkiye’nin birçok kıyı bölgesinden canlı olarak izlenebilen ada tüm yunan adalarının içerisinde en büyük yeşilliğe sahiptir.

Midilli AdasıMidilli Adası

Midilli Adası Gezilecek Yerler

Midilli Adası güneybatı ucunda 3.000 yıllık tarihi olan Erosos bulunmakla beraber kuzey ve batı kıyılarında çakıl taşlı sahiller yer almaktadır. Kuzey kıyılarında kırmızı kumlu balık tevarnaları olan Tsonia bulunmaktadır. Eğer merkezinde bulunuyorsanız liman yanında yer alan Tsamakia’ya gidebilir, özgürlük heykelinin bulunduğu blokakia’da dalış zevkini yaşayabilirsiniz.

Midilli Adası ResimleriMidilli Adası Resimleri

Gera ve kalloni körfezindeki deniz kabuklu mahsullerin tadını çıkarabilirsiniz. Apothika’da dinlenerek 50 metrelik bir duvardaki Lesvos yapısını inceleyerek Makara’ya denizine girme zevkini yaşayabilirsiniz. Ayrıca Lesvos’ta yaşanılan bütün mevsimlerinde dağ bisikleti, at biniciliği, yürüyüşlerle manzaralı küçük kiliseleri, bakir köyleri sizi mest eden manzaraların tadına varabilirsiniz.

Midilli adasında gezilecek yerler arasında yer alan Molovis dikkat çekici özelliği plastik masa ve sandalyenin yasak olup ahşap kullanım zorunluluğudur. Ayrıca Midilli merkezinde akşamları eğlenmeniz için birçok müzikli modern barlar bulunmaktadır. Skala Skamnia limanında kurutulan ahtapotları görebilir, en güzel deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Petra bölgesindeyse uygun pansiyonları bulabilir taşsız kum sahillerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Sakız Adası Gezi RehberiSakız Adası Gezi Rehberi
Sakız Adası Gezi Rehberi

Mykonos Adası (Mikonos)Mykonos Adası (Mikonos)
Mykonos Adası (Mikonos)

Santorini Adası (Thera Adası)Santorini Adası (Thera Adası)
Santorini Adası (Thera Adası)

Midilli Adası Vize

Adayı geçerken Schengen vizenizin olması gerekmektedir. Kapı vizesi alabilmek için en az 3 gün öncesinden bir seyahat acentesine başvuru yapmanız gerekmektedir. Kapı vizesi için pasaportunuzda KKTC giriş mührünün olmaması gerekmektedir.

Eğer konaklamalı olarak gitmeyi düşünürseniz otel rezervasyon konfirmesi gerekmektedir. Bunu yanında vizeniz için fotoğraf kimlik fotokopisi, yunan vize başvuru formu gibi detaylar da gerekmektedir. Bazı adalara birkaç prosedür işlem sonrası kendi aracınızı feribotlar ile taşıyabiliyorsunuz. Özel bir durumunuz yoksa araçlarınızla gitmektense kiralayacağınız araç seçenekleriyle daha ekonomik bir gezi sağlamış olursunuz.

Midilli Adası Resimleri

 

Midilli Adası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ada Yunanistan’a bağlıdır.Midilli Adası’na Ayvalık’tan kalkan feribotlar ile gidebilmektedir. Yaptığınız yolculuk yaklaşık 1.5saat sürmektedir.

Haritası ve Konumu

Ada için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz