Kategoriler
Gezmelisin Uncategorized

Karahayıt Kaplıcaları

Pamukkale termal kaplıcalarının sisteminin bir kolu sayılan bu Karahayıt kaplıcaları, Pamukkale’nin 5 kilometre kuzeyinde bulunan Karahayıt kasabasındadır. Suyunun bileşimi, Pamukkale kaynağına benzemektedir. Fakat sıcaklığı daha fazla olup, serbest karbondioksiti daha azdır. Radyoaktivesi yüksek olan kaplıcanın suları üç kaynaktan çıkmaktadır. Kaynakların su sıcaklıkları, 500 C, 425 C, ve 560 C dır. Kaplıca alanının deniz seviyesinden yüksekliği ise 950 metredir. Kaplıca suyunun özellikleri ise, hipertermal, hipotonik bir maden suyudur. Bikarbonat, sülfat, karbondioksit, kalsiyum, bulunmaktadır.

Yazı Başlıkları
Karahayıt Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir
Karahayıt Kaplıcaları FaydalarıÇamur Banyosu Olarak Kullanıldığı Zaman

Karahayıt Kaplıcaları KonaklamaKarahayıt Otelleri ve Pansiyonları

Karahayıt Kaplıcaları Resimleri
Karahayıt Kaplıcaları Nerede ve Nasıl Gidilir?Karahayıt Kaplıcaları Haritası

Özellikle Denizli’nin yerlilerinin çok iyi bildiği, ve sıklıkla gittikleri kaplıcalar oldukça şifalıdır. Gerek ulaşımın kolaylığı, gerekse ev tipi pansiyon ve apartlardan 5 yıldızlı otellere kadar konaklama seçeneklerinin olması bu kaplıcaları çok cazip kılmaktadır.

Karahayıt Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Pamukkale kaplıcasının suları ile aynı etkiyi göstermektedir. İçme kürleri sindirim sistemi, özellikle mide, karaciğer, bağırsak, safra yolu enfeksiyonları, hipostenik dispepsiler, safra kesesi ve safra yolları iltihapları, taşları, şişmanlık, diabet hastalıklarına iyi geliyor. Banyo kürleri ise, dolaşım sistemine ait hastalıklar, beyin, kalp ve çevresindeki atar damarlarda bulunan iskemik sendromlar, tansiyon değişimi, damar sertliği, astım ve bronşit vakaları, osteoartroz sınıfına giren ve bilhassa alt ekstremitlerde yerleşen romtizmal sendromlara, akut devresi geçirmiş ve stabilize durumda bulunan artritis sendromlarında oldukça etkilidir.

Yılın her mevsiminde ana kaynağından 60 derece çıkan Karahayıt’ın kendine özgü kırmızı renk şifalı termal suyu ve termal çamuru, Ege üniversitesi hidroklimatoloji enstitüsünün verdiği rapora göre, içinde zengin mineralleri ile eşsiz bir sağlık kaynağıdır. Karahayıt’ta bulunan turistik tesislerde kırmızı su ve termal çamur sayesinde bir çok hastalık ve sağlık sorunlarınıza şifa bulabilirsiniz.

Karahayıt Kaplıcaları Faydaları
•Romatizmal rahatsızlıklar
•Nörolojik ve ortopedik sekellerin rehabilitasyonunda tamamlama tedavisinde
•Bel-boyun fıtığı, siyatik, kireçlenme
•Dolaşım sistemi rahatsızlıkları ve sedasyon özelliği
•Kadın hastalıkları tedavisinde
•Ameliyat sonrası tutukluk ve sertliklerin giderilmesinde
•Uykusuzluk ve yorgunluk
•Stres ve strese bağlı olan tüm rahatsızlıkların rehabilitasyonu
•Cilt ve deri hastalıkları
•Tırnak, saç ve deride bulunan hücrelerin canlanması
•Adele spamzlarının giderilmesinde
•Kırık alçıların alınmasını müteakip gelişen kontraktürlerin giderilmesinde
•Nevralji, nevrit, artrozlar, gut hastalığı ve kolit rahatsızlıkların tedavisinde
•Mide ve yemek borusu rahatsızlıklarında
•Kemik erimesi, ürolithiasisde ve kalsiyum ihtiyacının tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabileceği belirtilmiştir.

Karahayıt Kaplıcaları FaydalarıKarahayıt Kaplıcaları Faydaları

Çamur Banyosu Olarak Kullanıldığı Zaman

Suyun içinde bulunan çamurun cilde sürüldüğü zaman;
•Gözenekleri açma
•Cildi yumuşatma
•Antiseptik tesiri ile akne ve sivilce gibi problemleri yok etme
•Çatlak ve selülit tedavisi ve toparlama etkisi
•Kırışık giderme, siğilleri absorbe etme, özellikleri bulunuyor.

Ayrıca termal çamur ve kırmızı suyun romatizma, siyatik, böbrek taşı, kadın ve deri hastalıkları, kireçlenme, bel ve boyun fıtığı, karaciğer, safra yolları, sindirim, mide, bağırsak, egzama, vücut direnci arttırma, metabolizma bozuklukları tedavilerinde son derece şifalı olduğu da kanıtlanmıştır. Bir çok turistik tesislerde, kırmızı su ve termal çamurdan 24 saat boyunca yararlanabilirsiniz. Fizyoterapist ve doktorlar tarafınca sürekli kontrol altında fizik tedavi, rehabilitasyon, masör, romatizma tedavisi ile hastalığınıza sizde şifa bulabilirsiniz. Ruhunuzu yenileyerek, hayatın stresinden kurtulabilirsiniz.

Masaj; kan dolaşımını hızlandırır, spazm çözerek gevşeme sağlar ve ağrılarınızı giderir. Yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Zaman ve strese karşı cildinizin diriliğini ve esnekliğini korumanıza yardımcı olur.

Çamur banyosu; Çamur havuzunda termal sulardan elde edilen çamurlar, vücudunuzun gerekli bölgelerine uygulanır. Eklem ağrılarınızı azaltarak, romatizmal rahatsızlıklarda, kireç, selülit, çatlak tedavisinde etkili olur. Tavsiye edilenler ise şöyledir; uygulanabilecek kur süresi, 15- 20 dakikalık banyo olmak üzere, 10 veya 15 gün. Sıcak- soğuk- sıcak banyo uygulaması ile şok tedaviler yapılabilir. Tüm bu uygulamalardan önce doktor kontrolünden geçmeniz öneriliyor.

Hierapolis Antik Kenti ve Apollon TapınağıHierapolis Antik Kenti ve Apollon Tapınağı
Hierapolis Antik Kenti ve Apollon Tapınağı

Pamukkale Gezilecek YerlerPamukkale Gezilecek Yerler
Pamukkale Gezilecek Yerler

Kaklık MağarasıKaklık Mağarası
Kaklık Mağarası

Karahayıt Kaplıcaları Şifalı SularıKarahayıt Kaplıcaları Şifalı Suları

Karahayıt Kaplıcaları Konaklama

Birçok rahatsızlığa iyi gelen suları ile meşhur kaplıcaları, yerli ve yabancı turistler tarafında ziyaret almakta.Karahayıt bölgesinde yer alan oteller ve pansiyonları sizler için listeledik;

Karahayıt Otelleri ve Pansiyonları
•Richmond Pamukkale Termal
•Doğa Thermal Health & Spa
•Colossae Thermal
•Ninova Thermal
•Venus Suite
•Hierapark Thermal

Karahayıt Kaplıcaları Resimleri

Karahayıt Kaplıcaları Şifalı SularıKarahayıt Kaplıcaları Şifalı Suları

Karahayıt Kaplıcaları FaydalarıKarahayıt Kaplıcaları Faydaları
Karahayıt Kaplıcaları SularıKarahayıt Kaplıcaları Suları

Karahayıt Kaplıcaları Nerede ve Nasıl Gidilir?

Denizli ilinde yer alan Karahayıt kaplıcalarına Pamukkale sayesinde özellikle de otobüsler ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Eğer uzaktaysanız, İzmir hava limanını yada Denizli Çardak hava limanını kullanabilirsiniz. İzmir, Aydın, Denizli kara yolunu kullanarak geliyorsanız eğer, Pamukkale travertenleri Denizli’ye yaklaştığınız zaman görünecektir. Gar kent merkezinde bulunuyor, Çardak hava limanı ise kent merkezine 60 kilometre mesafededir. Karahayıt’a Denizli otobüs terminalinden sık sık kalkan dolmuşlar ile gidebilirsiniz.

Karahayıt Kaplıcaları Haritası

Sizlerde Karahayıt Kaplıcaları gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.