Kategoriler
Gezmelisin Uncategorized

Keloğlan Mağarası

Keloğlan mağarası, 1990 senesine kadar sadece çobanlar tarafından bilinen ve kimsenin dikkatini çekmemiş iken 1990 senesinden sonra turizm açısından değerli olduğu anlaşılmış ve turistik bir alan haline gelmiştir. Bölge ne denli turistik olursa olsun halen az turist çekmektedir. Aslında çok bilinmeyen ve fazla insanın ziyaret etmediği bu mağara günümüze kadar tüm doğallığını korumuştur.

Yazı Başlıkları
Keloğlan Mağarası Hakkında Bilgiler
Keloğlan Mağarası Giriş Ücreti
Keloğlan Mağarası Ziyaretçi Saatleri
Keloğlan Mağarası Resimleri
Keloğlan Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?Haritası ve Konumu

Keloğlan Mağarası Hakkında Bilgiler

Mağaranın çok turist çekmemesi ve doğallığını günümüze kadar korumuş olması oldukça önemlidir. Mağaranın içerisine girdiğinizde direkt olarak nemli ve sıcak havayı fark etmeniz mümkündür. Mağaranın içerisindeki yürüyüş yolları ise yaklaşık olarak 145 metre uzunluğundadır. Mağaraya ilk girdiğinizde kaşınıza oldukça geniş bir galeri çıkacaktır. Bu galeri boyunca yürüdüğünüzde ise yıllardır yağmur damlaları sayesinde oluşan sarkıtları görürsünüz. Mağara gezinizin ardından bölgeye yakın olan alabalık tesislerini gezmeniz mümkündür. Doğal hali ile tüm turistlere kapısını açan mağara gerçekten büyüleyicidir. İçerisindeki sarkıt ve çatlaklar son derece fazla ilgi çekmektedir.

Mağaranın içerisine bol miktarda doğal odacıklar bulunmaktadır. Mağaranın içerisinde çok yüksek miktarda kireç olduğundan dolayı burası astım hastalarına da iyi gelmektedir. Bu sebep ile mağara zaman zaman tedavi için de kullanılmaktadır. Oldukça büyük bir keyif ile gezeceğiniz mağarada yılların sonunda oluşan damla taşlar, sarkıtlar ve dikitler çok fazla dikkatinizi çekecektir. İşin ilginç kısmı ise bu muhteşem mağaranın 1990 senesine kadar keşif edilmemiş olmasıdır.

Bunların haricinde mağaranın girişinin son derece görkemli olduğunu da söyleyebiliriz. Mağaraya ait yüksek ve geniş girişe bir yarasa kolonisi yerleştirilmiş. Bu sebep ile mağaraya girerken yarasaları rahatız etmeden girmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Ama bu görüntü aslında çok da ihtişamlı görünüyor. Mağaranın içerisine girdiğiniz zaman yürüyeceğiniz tüm alanların aydınlatılmış ve kameralar ile izleniyor olduğunu göreceksiniz. İçeride yaşanma olasılığı olan herhangi bir düşme, yaralanma veya sakatlanmaya karşı mağaranın etrafında sağlık görevlileri bekletiliyor ve bahsettiğimiz gibi tüm alanlar kamera ile izleniyor. Bu sebep ile mağaranın güvenliğinin gerçekten çok iyi olduğunu belirtebiliriz. Bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucunda bulunan çeşitli hayvanlara ait iskelet ve kemikler ise yine bu mağaranın içerisinde sergileniyor. İçerideki gezintiniz boyunca tüm bu hayvanların iskelet ve kemiklerini de görüyor olacaksınız.

Keloğlan Mağarası Giriş Ücreti

Giriş ücreti kişi başı 5 TL olarak belirlenmiştir fakat eğer grup halinde kalabalık bir şekilde giderseniz çeşitli indirimlerden de yararlanmanız mümkün olacaktır.

Kaklık MağarasıKaklık Mağarası
Kaklık Mağarası

Denizli’de Nerede Kalınır? Konaklama ve Otel TavsiyeleriDenizli’de Nerede Kalınır? Konaklama ve Otel Tavsiyeleri
Denizli’de Nerede Kalınır? Konaklama ve Otel Tavsiyeleri

Pamukkale Gezilecek YerlerPamukkale Gezilecek Yerler
Pamukkale Gezilecek Yerler

Keloğlan Mağarası Ziyaretçi Saatleri

Mağara, haftanın her günü ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Açılış saatleri için kesin bir saat belirlenmemiştir. Fakat genellik ile sabah saat 09:00‘da ziyarete açılan mağara akşam üzeri 17:00-18:00 civarı kapılarını ziyaretçilerine kapatıyor.

Keloğlan Mağarası Resimleri

Keloğlan Mağarası ResimleriKeloğlan Mağarası Resimleri
Keloğlan Mağarası ResimleriKeloğlan Mağarası Resimleri
Keloğlan Mağarası ResimleriKeloğlan Mağarası Resimleri
Keloğlan Mağarası ResimleriKeloğlan Mağarası Resimleri
Keloğlan MağarasıKeloğlan Mağarası
Keloğlan Mağarası ResimleriKeloğlan Mağarası Resimleri
Kel-Oğlan-Mağarası-7aKeloğlan Mağarası ResimleriKel-Oğlan-Mağarası-7aKeloğlan Mağarası Resimleri
Keloğlan Mağarası ResimleriKeloğlan Mağarası Resimleri
Keloğlan Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Mağara, Denizli ilinde yer almaktadır.Acıpayam ilçesine bağlı olan Dodurgalar kasabası mağaraya ev sahipliği yapmaktadır.

Denizli-Antalya kara yoluna yaklaşık olarak 3 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.Şayet toplu taşıma ile gitmek isterseniz Denizli otobüs terminalinden kalkan dolmuşlara binebilir ve Dodurga kasabasına son derece yakın olan mağaraya ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile bölgeye ulaşım sağlamak istiyorsanız Denizli-Antalya kara yolunu takip etmeniz yeterli olacaktır.

Haritası ve Konumu

Mağara için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizlerle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.