Kategoriler
Gezmelisin Uncategorized

Beykoz Korusu

Beykoz Korusu, çok eski zamanlardan beri bulunan fakat son zamanlarda oldukça popüler bir hal alan bir alandır. Oldukça uzun ve geniş bir alanda yer alan Beykoz Korusu kişilerin şehrin karmaşasından uzaklaşabilmeleri için son derece keyifli bir yer olmaktadır.

Yazı Başlıkları
Beykoz Korusu Hakkında Bilgi
Beykoz Korusu Kahvaltı
Beykoz Korusu Resimleri
Beykoz Korusu Nerede ve Nasıl Gidilir?Haritası ve Konumu

Her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından ziyaret edilmeye devam edilen bu koru, Abraham Paşa Korusu olarak da bilinmektedir.

Beykoz Korusu Hakkında Bilgi

Beykoz Korusu’nun bir diğer adı da Abraham Paşa Korusu’dur. Adını 1833-1918 yıllarında yaşamış olan Erem Amira’nın torunu olarak da bilinen Abraham Paşa’dan almıştır. Günümüzde ise Beykoz Korusu olarak anılmaya devam etmektedir. O dönemin Osmanlı Padişahı olan Abdülaziz ile çok yakın bir dostluğu olan Abraham Paşa, ikilinin oynadığı bir satranç sonrasında galip gelerek bu alanı kazanmıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan bu koru, günümüzde oldukça fazla sayıda kişi tarafından da ziyaret edilmeye devam etmektedir. Halkın ziyaretine açık olması sebebi ile içerisinde birbirinden farklı alanlar bulunmakta ve kişilerin özellikle de hafta sonunda keyifli vakitler geçirebilmesini de sağlamaktadır. Eski tarihlerden kalan saray kalıntıları, kuş evleri ve beş tane de havuz bulunmaktadır. Fransız bahçe mimarları tarafından zenginleştirilen Beykoz Korosu, oldukça geniş bir alana sahip olan mesire alanı ile de kişilere hizmet vermeye devam etmektedir. Kişiler sevdikleri ve aileleri ile birlikte bu koruda piknik yapabilirken aynı zamanda koru içerisinde yer alan kafe ve restoranları da ziyaret edebilmekte ve keyifli vakitler de geçirebilmektedir.İBB Beykoz Sosyal tesisleri ile bu güzel mekanda güzel vakit geçirebilirsiniz.

Beykoz Korusu Kahvaltı

Havaların güzelleşmesi ve hafta sonlarında kişilerin büyük bir yoğunluk gösterdikleri Beykoz Korusu içerisinde birbirinden farklı kafe ve restoranlar da bulunmaktadır. Kişiler bu kafelerde kendi damak tatlarına uygun olan kahvaltıları yapabilmekte ve böylelikle de en keyifli vakitleri geçirebilmektedirler. Kişiler diledikleri gibi isterlerse serpme isterlerse de açık büfe imkânlarından faydalanabilmektedirler. Her geçen gün daha da fazla sayıda kişi tarafından bu Beykoz Korusu ziyaret edilmeye devam etmektedir.

Mihrabat Korusu ve Tabiat ParkıMihrabat Korusu ve Tabiat Parkı
Mihrabat Korusu ve Tabiat Parkı

Yıldız Parkı KorusuYıldız Parkı Korusu
Yıldız Parkı Korusu

Anadolu KavağıAnadolu Kavağı
Anadolu Kavağı

Beykoz Korusu Resimleri

Beykoz Korusu İstanbulBeykoz Korusu İstanbul

Beykoz Korusu Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul ilinin Beykoz semtinde yer alan bu koru, 150 dünümlük bir alana sahiptir. Kişilerin oldukça büyük bir keyif ile gittikleri Beykoz Korusu, konumu, itibari ile de oldukça beğenilmektedir. Avrupa Yakası üzerinden kişilerin Beykoz- Paşabahçe yolunu takip etmeleri ile bu koruya ulaşmaları mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda İstinye- Paşabahçe arasında sefer yapan özel tekne seferleriyle de gidilebilmektedir.

Eminönü, Kabataş ve Beşiktaş vapurları ile de kişiler Beykoz Korusu’na gidebilmektedirler. Bu eşsiz güzelliğe sahip olan bir koruya gitmek ve keyifli vakitler geçirmek isteyen kişiler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan çeşitli ulaşım araçlarını da kullanabilmektedirler. Beykoz istikametine giden her türlü ulaşım aracı ile bu koruya ulaşabilmek son derece kolay olabilmektedir.

Haritası ve Konumu

Koru için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da gezilecek bir başka koru önerisi olan Mihrabat Korusu yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.