Kategoriler
Gezmelisin Uncategorized

Bursa Yeşil Türbe

Bursa Yeşil Türbe, Yıldırım Beyazıt’ın oğlu olan Sultan Çelebi Mehmet tarafından yaptırılmıştır.Şehrin simge yapılarından bir olan türbe 1421 yılında yapılmıştır.

Yeşil Türbe Hakkında Bilgi

Bursa’da yer alan Yeşil Külliye‘nin en dikkat çeken yapılarından birisi olan Yeşil Türbe üzerindeki çinilerin rengiyle anılmaktadır.Osmanlı’nın beşinci padişahı olan Sultan Çelebi Mehmet tarafından 1421 yılında yaptırılmıştır.

Türbenin mimarı Hacı İvaz Paşa‘dır ve Nakkaşları ise Ali bin İlyas Ali, Ali bin Hacı Ahmed Tebrizi ve Mahmud el Mecnun’dur.Sekiz köşeli olan Türbede Selçuklu kümbet geleneğinin kullanıldığı görülmektedir.Türbenin yüksekliği 6.6 metre ve çapıda 15 metredir.Türbenin inşaası Sultan Çelebi Mehmet’in vefatından kırk gün önce tamamlanmıştır.

Yeşil Türbe Dış GörünüşüYeşil Türbe Dış Görünüşü
Yeşil Türbe Dış Görünüşü

İznik’in en güzel çinileri türbenin içerisinde ve aynı zamanda dış bölümlerinde de kullanılmıştır.Türbenin dış duvarları yeşil ve firuze yeşili çinilerle kaplıdır.Girişin solunda yer alan çiniler orijinal olup diğer çiniler ise sonraki devirlerde yıpranan ve zarar gören bölümlerin onarımı esnasında yenilenmiştir.Türbenin kapısı üzerinde sülüs yazılı kitabede “Burası Medfun Said, Şehid Sultan oğlu Sultan Mehmed Bin Beyazıd’ın türbesidir. 824 senesi Cemaziyellülâsında vefat etmiştir” yazmaktadır.

Türbe’nin giriş kapısı 1855 depreminde hasar görmüştür.1864 yılında horasanla sıvanarak onarılmış ve bugünkü görünümüne gelmiştir.

Türbe’de Kimler Yatıyor

Bursa Yeşil Türbe İçiBursa Yeşil Türbe İçi

Orhan Gazi TürbesiOrhan Gazi Türbesi
Orhan Gazi Türbesi

Emir Sultan Camii ve TürbesiEmir Sultan Camii ve Türbesi
Emir Sultan Camii ve Türbesi

Osman Gazi TürbesiOsman Gazi Türbesi
Osman Gazi Türbesi

Türbede Osmanlı’nın beşinci padişahı olan Sultan Mehmed Çelebi ve vebadan ölen oğulları Şehzade Mahmut ve Yusuf ile 1422 yılında idam edilen Şehzade Mustafa ile dadısı Daya Hatun bulunuyor.Sultanın kızları olan Selçuk Hatun, Hafsa Hatun, Ayşe Hatun, Sitti Hatun burada yatmaktadırlar.

Yeşil Türbe Nerede?

Türbe, Bursa ilinin Yıldırım ilçesinde ve Yeşil mahallesinde yer almaktadır.Türbe Bursa şehir merkezinde yer alır ve ulaşım açısından kolay bir noktadadır.

Haritası ve Konumu

Türbeye ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Türbenin yer aldığı bölgede gezilecek yerler arasında Bursa Yeşil Camii, Panorama 1326 Müzesi yer alıyor.Şehirde görülmesi gereken diğer yerlere ise Bursa’da gezilecek yerler yazımız ile ulaşabilir ve gezi listenize yeni yerler ekleyebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.